2019 MAY SWISS – Rnd 4


2019 MAY SWISS 
Time: 90m+10spm   Played: 30-Apr to 29-May

DRAW FOR ROUND 4 of 5  -   21-May-2019

No Name                 Loc   Result   Name              Loc 

 1 John Mazzieri        1842     :     John Robeille     1413
 2 Chayne Planiden      1800     :     Vincent Qiang     1926
 3 Zeljko Kanostrevac   1784     :     George W Meldrum  1696
 4 Steve Ascic          1753     :     Zlatko Simonovski 1606
 5 Mile Romic           1586     :     Mike C Gross      1722
 6 Martin Barakat       1791     :     Paul Baaner       1521
 7 Edmund Esterbauer    1627     :     Marco Quaranta    1574
 8 Peco Petkovski       1702     :     Len Fairclough    1109
 9 Bryce Vandenberg     1250     :     Alan Morrow       1515
10 Michael Colin Howard 1239     :     Matthew Sweeney   1294
11 John Repetylo        1476     :     Aditya Kumaresan  1094
12 Peter Kis            1333    1:0    BYE                   


CROSS TABLE 
No Name                  Loc  Total  1    2    3  

1  Qiang, Vincent        1926 3      7:W 14:W  8:W
2  Mazzieri, John        1842 3     19:W  6:W 10:W
3  Robeille, John        1413 3      4:W 12:W 13:W
4  Ascic, Steve          1753 2      3:L 20:+ 19:W
5  Planiden, Chayne      1800 2      9:W 13:D 12:D
6  Simonovski, Zlatko    1606 2     17:W  2:L 15:W
7  Romic, Mile           1586 2      1:L 21:W 17:W
8  Kanostrevac, Zeljko   1784 2     22:W 15:W  1:L
9  Baaner, Paul          1521 2      5:L 18:W 14:W
10 Gross, Mike C         1722 2     23:W 16:W  2:L
11 Meldrum, George W     1696 2     15:L 22:W 16:W
12 Barakat, Martin       1791 1.5   20:W  3:L  5:D
13 Esterbauer, Edmund    1627 1.5   18:W  5:D  3:L
14 Petkovski, Peco       1702 1     21:W  1:L  9:L
15 Vandenberg, Bryce     1250 1     11:W  8:L  6:L
16 Kumaresan, Aditya     1094 1      0:W 10:L 11:L
17 Fairclough, Len       1109 1      6:L  0:W  7:L
18 Howard, Michael Colin 1239 1     13:L  9:L  0:W
19 Quaranta, Marco       1574 1      2:L 23:W  4:L
20 Morrow, Alan          1515 1     12:L  4:- 23:W
21 Sweeney, Matthew      1294 1     14:L  7:L 22:W
22 Repetylo, John        1476 0      8:L 11:L 21:L
23 Kis, Peter            1333 0     10:L 19:L 20:L

RESULTS ROUND 3 of 5  -   14-May-2019 
No Name                 Loc   Result   Name               Loc 

 1 Vincent Qiang        1926    1:0    Zeljko Kanostrevac 1784
 2 Mike C Gross         1722    0:1    John Mazzieri      1842
 3 John Robeille        1413    1:0    Edmund Esterbauer  1627
 4 Chayne Planiden      1800   .5:.5   Martin Barakat     1791
 5 Marco Quaranta       1574    0:1    Steve Ascic        1753
 6 Paul Baaner          1521    1:0    Peco Petkovski     1702
 7 George W Meldrum     1696    1:0    Aditya Kumaresan   1094
 8 Zlatko Simonovski    1606    1:0    Bryce Vandenberg   1250
 9 Len Fairclough       1109    0:1    Mile Romic         1586
10 Alan Morrow          1515    1:0    Peter Kis          1333
11 Matthew Sweeney      1294    1:0    John Repetylo      1476
12 Michael Colin Howard 1239    1:0    BYE                    

Advertisements

2019 MAY SWISS – Rnd 3


2019 MAY SWISS 
Time: 90m+10spm   Played: 30-Apr to 29-May

DRAW FOR ROUND 3 of 5  -   14-May-2019

No Name                 Loc   Result   Name               Loc 

 1 Vincent Qiang        1926     :     Zeljko Kanostrevac 1784
 2 Mike C Gross         1722     :     John Mazzieri      1842
 3 John Robeille        1413     :     Edmund Esterbauer  1627
 4 Chayne Planiden      1800     :     Martin Barakat     1791
 5 Marco Quaranta       1574     :     Steve Ascic        1753
 6 Paul Baaner          1521     :     Peco Petkovski     1702
 7 George W Meldrum     1696     :     Aditya Kumaresan   1094
 8 Zlatko Simonovski    1606     :     Bryce Vandenberg   1250
 9 Len Fairclough       1109     :     Mile Romic         1586
10 Alan Morrow          1515     :     Peter Kis          1333
11 Matthew Sweeney      1294     :     John Repetylo      1476
12 Michael Colin Howard 1239    1:0    BYE                    


CROSS TABLE 
No Name                  Loc  Total  1    2  

1  Qiang, Vincent        1926 2     14:W 12:W
2  Mazzieri, John        1842 2     15:W 10:W
3  Robeille, John        1413 2     13:W 11:W
4  Kanostrevac, Zeljko   1784 2     19:W  8:W
5  Gross, Mike C         1722 2     20:W  9:W
6  Planiden, Chayne      1800 1.5   17:W  7:D
7  Esterbauer, Edmund    1627 1.5   21:W  6:D
8  Vandenberg, Bryce     1250 1     18:W  4:L
9  Kumaresan, Aditya     1094 1      0:W  5:L
10 Simonovski, Zlatko    1606 1     16:W  2:L
11 Barakat, Martin       1791 1     22:W  3:L
12 Petkovski, Peco       1702 1     23:W  1:L
13 Ascic, Steve          1753 1      3:L 22:W
14 Romic, Mile           1586 1      1:L 23:W
15 Quaranta, Marco       1574 1      2:L 20:W
16 Fairclough, Len       1109 1     10:L  0:W
17 Baaner, Paul          1521 1      6:L 21:W
18 Meldrum, George W     1696 1      8:L 19:W
19 Repetylo, John        1476 0      4:L 18:L
20 Kis, Peter            1333 0      5:L 15:L
21 Howard, Michael Colin 1239 0      7:L 17:L
22 Morrow, Alan          1515 0     11:L 13:L
23 Sweeney, Matthew      1294 0     12:L 14:L

RESULTS FOR ROUND 2 of 5  -   07-May-2019 
No Name              Loc   Result   Name                 Loc 

 1 Peco Petkovski    1702    0:1    Vincent Qiang        1926
 2 John Mazzieri     1842    1:0    Zlatko Simonovski    1606
 3 Edmund Esterbauer 1627   .5:.5   Chayne Planiden      1800
 4 Martin Barakat    1791    0:1    John Robeille        1413
 5 Bryce Vandenberg  1250    0:1    Zeljko Kanostrevac   1784
 6 Aditya Kumaresan  1094    0:1    Mike C Gross         1722
 7 Steve Ascic       1753    1:0    Alan Morrow          1515
 8 John Repetylo     1476    0:1    George W Meldrum     1696
 9 Mile Romic        1586    1:0    Matthew Sweeney      1294
10 Peter Kis         1333    0:1    Marco Quaranta       1574
11 Paul Baaner       1521    1:0    Michael Colin Howard 1239
12 Len Fairclough    1109    1:0    BYE                      

2019 MAY SWISS – Rnd 2


2019 MAY SWISS
Time: 90m+10spm   Played: 30-Apr to 29-May

DRAW FOR ROUND 2 of 5  -   07-May-2019

No Name              Loc   Result   Name                 Loc 

 1 Peco Petkovski    1702     :     Vincent Qiang        1926
 2 John Mazzieri     1842     :     Zlatko Simonovski    1606
 3 Edmund Esterbauer 1627     :     Chayne Planiden      1800
 4 Martin Barakat    1791     :     John Robeille        1413
 5 Bryce Vandenberg  1250     :     Zeljko Kanostrevac   1784
 6 Aditya Kumaresan  1094     :     Mike C Gross         1722
 7 Steve Ascic       1753     :     Alan Morrow          1515
 8 John Repetylo     1476     :     George W Meldrum     1696
 9 Mile Romic        1586     :     Matthew Sweeney      1294
10 Peter Kis         1333     :     Marco Quaranta       1574
11 Paul Baaner       1521     :     Michael Colin Howard 1239
12 Len Fairclough    1109    1:0    BYE                      

CROSS TABLE 
No Name                  Loc  Total  1  

1  Kumaresan, Aditya     1094 1      0:W
2  Qiang, Vincent        1926 1     15:W
3  Mazzieri, John        1842 1     16:W
4  Planiden, Chayne      1800 1     17:W
5  Barakat, Martin       1791 1     18:W
6  Kanostrevac, Zeljko   1784 1     19:W
7  Gross, Mike C         1722 1     20:W
8  Petkovski, Peco       1702 1     21:W
9  Esterbauer, Edmund    1627 1     22:W
10 Simonovski, Zlatko    1606 1     23:W
11 Robeille, John        1413 1     13:W
12 Vandenberg, Bryce     1250 1     14:W
13 Ascic, Steve          1753 0     11:L
14 Meldrum, George W     1696 0     12:L
15 Romic, Mile           1586 0      2:L
16 Quaranta, Marco       1574 0      3:L
17 Baaner, Paul          1521 0      4:L
18 Morrow, Alan          1515 0      5:L
19 Repetylo, John        1476 0      6:L
20 Kis, Peter            1333 0      7:L
21 Sweeney, Matthew      1294 0      8:L
22 Howard, Michael Colin 1239 0      9:L
23 Fairclough, Len       1109 0     10:L

RESULTS FOR ROUND 1 of 5  -   30-Apr-2019 
No Name                 Loc   Result   Name              Loc 

 1 Vincent Qiang        1926    1:0    Mile Romic        1586
 2 Marco Quaranta       1574    0:1    John Mazzieri     1842
 3 Chayne Planiden      1800    1:0    Paul Baaner       1521
 4 Alan Morrow          1515    0:1    Martin Barakat    1791
 5 Zeljko Kanostrevac   1784    1:0    John Repetylo     1476
 6 John Robeille        1413    1:0    Steve Ascic       1753
 7 Mike C Gross         1722    1:0    Peter Kis         1333
 8 Matthew Sweeney      1294    0:1    Peco Petkovski    1702
 9 George W Meldrum     1696    0:1    Bryce Vandenberg  1250
10 Michael Colin Howard 1239    0:1    Edmund Esterbauer 1627
11 Zlatko Simonovski    1606    1:0    Len Fairclough    1109
12 Aditya Kumaresan     1094    1:0    BYE                   

2019 APRIL RAPID – Winner: ZELJKO KANOSTREVAC


2019 APRIL RAPID - Winner: ZELJKO KANOSTREVAC


############################################
NEXT EVENT: 30-Apr-2019
MAY SWISS 90min+10spm (18) 5wks $15/$10
############################################



FINAL RESULTS  
2019 APRIL RAPID

Played:    16-Apr-2019 & 23-Apr-2019
Time Limit: 25 min + 10 sec per move
No Name                           Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Kanostrevac, Zeljko            1784 5.5   11:W  9:W  5:D  2:W 12:W  3:W
2  Barakat, Martin                1791 4.5    6:W  4:D 10:W  1:L  5:W  8:W
3  Aguilera, Sergio               1895 4      9:L 11:W 16:W  6:W  8:W  1:L
4  Esterbauer, Edmund             1627 4     15:W  2:D  8:L 12:D 13:W 10:W
5  Meldrum, George                1696 3.5   16:W  8:W  1:D 10:L  2:L 12:W
6  Quaranta, Marco                1574 3.5    2:L 15:W 13:W  3:L 10:W  7:D
7  Gross, Mick                    1722 3.5   13:L 14:L 15:W 16:W  9:W  6:D
8  Planiden, Chayne                    3     12:W  5:L  4:W  9:W  3:L  2:L
9  Simonovski, Zlatko             1606 3      3:W  1:L 11:W  8:L  7:L 14:W
10 Petkovski Peco, Howard Michael      3     14:W 13:W  2:L  5:W  6:L  4:L
11 Baaner, Paul                   1521 3      1:L  3:L  9:L 15:W 16:W 13:W
12 Romic, Mile                    1586 2.5    8:L 16:W 14:W  4:D  1:L  5:L
13 Robeille, John                 1413 2      7:W 10:L  6:L 14:W  4:L 11:L
14 Sweeney, Matthew               1294 2     10:L  7:W 12:L 13:L 15:W  9:L
15 Vandenberg, Bryce                   1      4:L  6:L  7:L 11:L 14:L 16:W
16 Burges, Dylan                       0      5:L 12:L  3:L  7:L 11:L 15:L

———————————-
NOTE:
Peco Petkovski failed to show for the last 3 games and was substituted by Michael Howard who took on Peco’s identity!

Players are responsible to ensure their results are entered correctly. Three incorrect results were entered during this tourney, two of which were caught in time. One incorrect result was not noticed until after the tournament ended and was too late to be corrected. This meant that a player missed out on achieving an equal second place position.
———————————-

2019 BLITZ Rnd 2 (5 min) Winner: VINCENT QIANG


2019 BLITZ Rnd 2 (5 min) 09-Apr-2019
WINNER: VINCENT QIANG



No Name                Total  1    2    3    4    5    6    7    8    9   10   11   12  

1  Qiang, Vincent      12    18:W 17:W 13:W  6:W  5:W  2:W  4:W  9:W  8:W  3:W  7:W 11:W
2  Planiden, Chayne    10     7:L 10:W 18:W  3:W  4:W  1:L 12:W  6:W  9:W  8:W  5:W 16:W
3  Aguilera, Sergio    8      9:W  8:W  6:L  2:L 15:W  4:L 13:W 11:W  7:W  1:L 14:W 12:W
4  Kanostrevac, Zeljko 7     12:W 14:W  5:W 11:L  2:L  3:W  1:L  7:L 18:W  6:W  8:W  9:L
5  Hamaragoda, Isuru   7     13:W 11:W  4:L 15:W  1:L  7:W  9:L  8:L 10:W 12:W  2:L  6:W
6  Esterbauer, Edmund  7     10:W  7:W  3:W  1:L 11:W  9:W  8:L  2:L 17:W  4:L 16:W  5:L
7  Barakat, Martin     7      2:W  6:L  8:W  9:L 12:W  5:L 15:W  4:W  3:L 11:W  1:L 20:W
8  Petkovski, Peco     7     19:W  3:L  7:L 16:W 17:W 11:W  6:W  5:W  1:L  2:L  4:L 15:W
9  Hardy, Isaiah       7      3:L 19:W 17:W  7:W 14:W  6:L  5:W  1:L  2:L 20:L 18:W  4:W
10 Meldrum, George     6.5    6:L  2:L 15:L 20:W 18:W 16:W 11:L 13:D  5:L 17:W 19:W 14:W
11 Quaranta, Marco     6     16:W  5:L 14:W  4:W  6:L  8:L 10:W  3:L 19:W  7:L 20:W  1:L
12 Simonovski, Zlatko  6      4:L 15:L 20:W 13:W  7:L 18:W  2:L 19:W 16:W  5:L 17:W  3:L
13 Gross, Mick         6      5:L 16:W  1:L 12:L 19:W 20:W  3:L 10:D 14:D 18:W 15:D 17:D
14 Sweeney, Matt       5     15:W  4:L 11:L 18:W  9:L 17:D 16:L 20:W 13:D 19:W  3:L 10:L
15 Baaner, Paul        4.5   14:L 12:W 10:W  5:L  3:L 19:W  7:L 18:W 20:L 16:L 13:D  8:L
16 Romic, Mile         4     11:L 13:L 19:L  8:L 20:W 10:L 14:W 17:W 12:L 15:W  6:L  2:L
17 Kumaresan, Aditya   4     20:W  1:L  9:L 19:W  8:L 14:D 18:W 16:L  6:L 10:L 12:L 13:D
18 Morrow, Alan        2      1:L 20:W  2:L 14:L 10:L 12:L 17:L 15:L  4:L 13:L  9:L 19:W
19 Kis, Peter          2      8:L  9:L 16:W 17:L 13:L 15:L 20:W 12:L 11:L 14:L 10:L 18:L
20 Boye, Matthew       2     17:L 18:L 12:L 10:L 16:L 13:L 19:L 14:L 15:W  9:W 11:L  7:L


############################################
NEXT EVENT: 16-Apr-2019 
APRIL RAPID SWISS   25min+10spm (16) 2wks  $10/$5
############################################
 

2019 Handicap – Winner: ADITYA KUMARESAN

2019 Handicap Tournament
19-Feb to 02-Apr DOP: John Mazzieri
Time Limit: 90+10spm DGT2010: Setting 18

*** NEXT EVENT: 09-Apr Blitz (5min) $10/$5 ***

2018 HANDICAP WINNER = ADITYA KUMARESAN

Cross Table 
No Name               Loc  Total  1    2     3     4     5     6     7     

1  Kumaresan, Aditya  1234 275  9:56  8:50 10:40  3:29  7:29 11:42  6:29
2  Sweeney, Matthew   1313 245  4:27  5:29 12:29  9:24 18:52  6:28 17:56
3  Gross, Mike C      1791 244 22:46 24:31 17:38  1:31 11:38  7:35  4:25
4  Simonovski, Zlatko 1664 228  2:33  6:19 22:45 13:31 10:31  8:34  3:35
5  Aguilera, Sergio   1889 228  6:25  2:31 21:31 20:36  9:34 13:31 12:40
6  Ascic, Steve       1760 226  5:35  4:41 11:24 10:31  8:32  2:32  1:31
7  Hamaragoda, Isuru  1836 223 19:31 20:38 13:31 17:36  1:31  3:25  8:31
8  Morrow, Alan       1359 220 16:53  1:10 18:50 11:24  6:28  4:26  7:29
9  Baaner, Paul       1559 217  1:4   0:45 24:34  2:36  5:26 15:34 14:38
10 Fairclough, Len    1117 216 20:29  9:51  1:20  6:29  4:29 17:29 11:29
11 Esterbauer, Edmund 1605 215 18:40 13:32  6:36  8:36  3:22  1:18 10:31
12 Barakat, Martin    1785 209 23:23 21:32  2:31 14:32 15:31 20:40  5:20
13 Boye, Matthew      1200 207 14:37 11:28  7:29  4:29 17:28  5:29 16:27
14 Repetylo, John     1375 202 13:23 18:20 19:40 12:28 20:25 21:44  9:22
15 Hardy, Isaiah      1250 201  0:    0:   16:56 22:59 12:29  9:0  23:57
16 Quaranta, Marco    1569 194  8:7  22:24 15:4   0:45 19:34 23:47 13:33
17 Romic, Mile        1616 193 21:35 23:45  3:22  7:24 13:32 10:31  2:4 
18 Robeille, John     1484 188 11:20 14:40  8:10 21:39  2:8  22:26  0:45
19 Vandenberg, Bryce  1250 184  7:29 10:9  14:20 23:27 16:26  0:45 20:28
20 Petkovski, Peco    1662 178 10:31  7:22 23:34  5:24 14:35 12:0  19:32
21 Kis, Peter         1353 173 17:25 12:28  5:29 18:21 23:25 14:16 22:29
22 Mazzieri, John     1818 161  3:14 16:36  4:0  15:1   0:45 18:34 21:31
23 Tornyi-Aydin, Arin 1619 153 12:37 17:15 20:17 19:33 21:35 16:13 15:3 
24 Ramsden, Jim       1250 45   0:45  3:0   9:0   0:    0:    0:    0:    

Handicapped Results Round 7
No Name             Loc   Result   Name              Loc 

 1 Aditya Kumaresan 1234 29.0:31.0 Steve Ascic       1760
 2 Mike C Gross     1791 25.0:35.0 Zlatko Simonovski 1664
 3 Alan Morrow      1359 29.0:31.0 Isuru Hamaragoda  1836
 4 Matthew Sweeney  1313 56.0:4.0  Mile Romic        1616
 5 Sergio Aguilera  1889 40.0:20.0 Martin Barakat    1785
 6 Len Fairclough   1117 29.0:31.0 Edmund Esterbauer 1605
 7 John Repetylo    1375 22.0:38.0 Paul Baaner       1559
 8 Marco Quaranta   1569 33.0:27.0 Matthew Boye      1200
 9 Bryce Vandenberg 1250 28.0:32.0 Peco Petkovski    1662
10 Isaiah Hardy     1250 57.0:3.0  Arin Tornyi-Aydin 1619
11 Peter Kis        1353 29.0:31.0 John Mazzieri     1818
12 John Robeille    1484 45.0:0.0  BYE                   


Cross Table (No handicap applied)
No Name               Loc  Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Aguilera, Sergio   1889 6.5    4:D 18:W 24:W 10:W  7:W 23:W  5:W
2  Hamaragoda, Isuru  1836 6.5   22:W 10:W 23:W 12:W 13:W  3:D 19:W
3  Gross, Mike C      1791 6      9:W 21:+ 12:W 13:W  8:W  2:D  6:D
4  Ascic, Steve       1760 6      1:D  6:W  8:D 20:W 19:W 18:W 13:W
5  Barakat, Martin    1785 5.5   16:D 24:W 18:W 17:W 14:W 10:+  1:L
6  Simonovski, Zlatko 1664 5.5   18:W  4:L  9:+ 23:W 20:W 19:W  3:D
7  Baaner, Paul       1559 5     13:L  0:W 21:+ 18:W  1:L 14:+ 17:W
8  Esterbauer, Edmund 1605 5     15:W 23:W  4:D 19:W  3:L 13:D 20:W
9  Mazzieri, John     1818 4      3:L 11:W  6:- 14:L  0:W 15:W 24:W
10 Petkovski, Peco    1662 4     20:W  2:L 16:W  1:L 17:W  5:- 22:W
11 Quaranta, Marco    1569 4     19:L  9:L 14:L  0:W 22:W 16:W 23:W
12 Romic, Mile        1616 4     24:W 16:W  3:L  2:L 23:W 20:W 18:L
13 Kumaresan, Aditya  1234 3.5    7:W 19:W 20:W  3:L  2:L  8:D  4:L
14 Hardy, Isaiah      1250 3      0:   0:  11:W  9:W  5:L  7:- 16:W
15 Robeille, John     1484 3      8:L 17:W 19:L 24:W 18:L  9:L  0:W
16 Tornyi-Aydin, Arin 1619 2.5    5:D 12:L 10:L 22:W 24:W 11:L 14:L
17 Repetylo, John     1375 2.5   23:D 15:L 22:W  5:L 10:L 24:W  7:L
18 Sweeney, Matthew   1313 2      6:L  1:L  5:L  7:L 15:W  4:L 12:W
19 Morrow, Alan       1359 2     11:W 13:L 15:W  8:L  4:L  6:L  2:L
20 Fairclough, Len    1117 1     10:L 22:W 13:L  4:L  6:L 12:L  8:L
21 Ramsden, Jim       1250 1      0:W  3:-  7:-  0:   0:   0:   7:L
22 Vandenberg, Bryce  1250 1      2:L 20:L 17:L 16:L 11:L  0:W 10:L
23 Boye, Matthew      1200 .5    17:D  8:L  2:L  6:L 12:L  1:L 11:L
24 Kis, Peter         1353 0     12:L  5:L  1:L 15:L 16:L 17:L  9:L

Results Round 7 (No handicap applied)
No Name             Loc   Result   Name              Loc 

 1 Aditya Kumaresan 1234    0:1    Steve Ascic       1760
 2 Mike C Gross     1791   .5:.5   Zlatko Simonovski 1664
 3 Alan Morrow      1359    0:1    Isuru Hamaragoda  1836
 4 Matthew Sweeney  1313    1:0    Mile Romic        1616
 5 Sergio Aguilera  1889    1:0    Martin Barakat    1785
 6 Len Fairclough   1117    0:1    Edmund Esterbauer 1605
 7 John Repetylo    1375    0:1    Paul Baaner       1559
 8 Marco Quaranta   1569    1:0    Matthew Boye      1200
 9 Bryce Vandenberg 1250    0:1    Peco Petkovski    1662
10 Isaiah Hardy     1250    1:0    Arin Tornyi-Aydin 1619
11 Peter Kis        1353    0:1    John Mazzieri     1818
12 John Robeille    1484    1:0    BYE                   

2019 Handicap – Rnd:7

2019 Handicap Tournament
19-Feb to 02-Apr DOP: John Mazzieri
Time Limit: 90+10spm DGT2010: Setting 18

NEXT EVENT = 09-Apr 2019 BLITZ Rnd:2
Time= 5 min 1 week $10/$5

Draw for Round 7 of 7    02-Apr-2019
No Name             Loc   Result   Name              Loc 

 1 Aditya Kumaresan 1234     :     Steve Ascic       1760
 2 Mike C Gross     1791     :     Zlatko Simonovski 1664
 3 Alan Morrow      1359     :     Isuru Hamaragoda  1836
 4 Matthew Sweeney  1313     :     Mile Romic        1616
 5 Sergio Aguilera  1889     :     Martin Barakat    1785
 6 Len Fairclough   1117     :     Edmund Esterbauer 1605
 7 John Repetylo    1375     :     Paul Baaner       1559
 8 Marco Quaranta   1569     :     Matthew Boye      1200
 9 Bryce Vandenberg 1250     :     Peco Petkovski    1662
10 Isaiah Hardy     1250     :     Arin Tornyi-Aydin 1619
11 Peter Kis        1353     :     John Mazzieri     1818
12 John Robeille    1484 45.0:0.0  BYE                   


Cross Table 
No Name               Loc  Total    1     2     3     4     5     6     

1  Kumaresan, Aditya  1234   246  15:56  6:50 11:40  2:29  5:29 12:42
2  Gross, Mike C      1791   219  23:46 24:31  8:38  1:31 12:38  5:35
3  Ascic, Steve       1760   195  10:35  4:41 12:24 11:31  6:32  7:32
4  Simonovski, Zlatko 1664   193   7:33  3:19 23:45 13:31 11:31  6:34
5  Hamaragoda, Isuru  1836   192  17:31 19:38 13:31  8:36  1:31  2:25
6  Morrow, Alan       1359   191  16:53  1:10 22:50 12:24  3:28  4:26
7  Sweeney, Matthew   1313   189   4:27 10:29  9:29 15:24 22:52  3:28
8  Romic, Mile        1616   189  20:35 18:45  2:22  5:24 13:32 11:31
9  Barakat, Martin    1785   189  18:23 20:32  7:31 14:32 21:31 19:40
10 Aguilera, Sergio   1889   188   3:25  7:31 20:31 19:36 15:34 13:31
11 Fairclough, Len    1117   187  22:40 13:32  3:36  6:36  2:22  1:18
13 Boye, Matthew      1200   180  14:37 12:28  5:29  4:29  8:28 10:29
14 Repetylo, John     1375   180  13:23 22:20 17:40  9:28 19:25 20:44
15 Baaner, Paul       1559   179   1:4   0:45 24:34  7:36 10:26 21:34
16 Quaranta, Marco    1569   161   6:7  23:24 21:4   0:45 17:34 18:47
17 Vandenberg, Bryce  1250   156   5:29 11:9  14:20 18:27 16:26  0:45
18 Tornyi-Aydin, Arin 1619   150   9:37  8:15 19:17 17:33 20:35 16:13
19 Petkovski, Peco    1662   146  11:31  5:22 18:34 10:24 14:35  9:0 
20 Kis, Peter         1353   144   8:25  9:28 10:29 22:21 18:25 14:16
21 Hardy, Isaiah      1250   144   0:    0:   21:56 23:59  9:29 15:0 
22 Robeille, John     1484   143  12:20 14:40  6:10 20:39  7:8  23:26
23 Mazzieri, John     1818   130   2:14 16:36  4:0  21:1   0:45 22:34
24 Ramsden, Jim       1250   45    0:45  2:0  15:0   0:    0:    0:    

Handicapped Results Round 6
No Name              Loc   Result   Name              Loc 

 1 Edmund Esterbauer 1605 18.0:42.0 Aditya Kumaresan  1234
 2 Isuru Hamaragoda  1836 25.0:35.0 Mike C Gross      1791
 3 Alan Morrow       1359 26.0:34.0 Zlatko Simonovski 1664
 4 Steve Ascic       1760 32.0:28.0 Matthew Sweeney   1313
 5 Mile Romic        1616 31.0:29.0 Len Fairclough    1117
 6 Matthew Boye      1200 29.0:31.0 Sergio Aguilera   1889
 7 Martin Barakat    1785 40.0:0.0  Peco Petkovski    1662
 8 Paul Baaner       1559 34.0:0.0  Isaiah Hardy      1250
 9 Arin Tornyi-Aydin 1619 13.0:47.0 Marco Quaranta    1569
10 John Repetylo     1375 44.0:16.0 Peter Kis         1353
11 John Robeille     1484 26.0:34.0 John Mazzieri     1818
12 Bryce Vandenberg  1250 45.0:0.0  BYE                   

Results Round 6 (No handicap applied)
No Name              Loc   Result   Name              Loc 

 1 Edmund Esterbauer 1605   .5:.5   Aditya Kumaresan  1234
 2 Isuru Hamaragoda  1836   .5:.5   Mike C Gross      1791
 3 Alan Morrow       1359    0:1    Zlatko Simonovski 1664
 4 Steve Ascic       1760    1:0    Matthew Sweeney   1313
 5 Mile Romic        1616    1:0    Len Fairclough    1117
 6 Matthew Boye      1200    0:1    Sergio Aguilera   1889
 7 Martin Barakat    1785    +:-    Peco Petkovski    1662
 8 Paul Baaner       1559    +:-    Isaiah Hardy      1250
 9 Arin Tornyi-Aydin 1619    0:1    Marco Quaranta    1569
10 John Repetylo     1375    1:0    Peter Kis         1353
11 John Robeille     1484    0:1    John Mazzieri     1818
12 Bryce Vandenberg  1250    1:0    BYE                   

Cross Table (No handicap applied)
No Name               Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1  Gross, Mike C      1791 5.5   12:W 22:+  9:W 10:W  7:W  2:D
2  Hamaragoda, Isuru  1836 5.5   21:W 11:W 23:W  9:W 10:W  1:D
3  Barakat, Martin    1785 5.5   14:D 24:W 19:W 15:W 17:W 11:+
4  Aguilera, Sergio   1889 5.5    5:D 19:W 24:W 11:W  8:W 23:W
5  Ascic, Steve       1760 5      4:D  6:W  7:D 20:W 16:W 19:W
6  Simonovski, Zlatko 1664 5     19:W  5:L 12:+ 23:W 20:W 16:W
7  Esterbauer, Edmund 1605 4     18:W 23:W  5:D 16:W  1:L 10:D
8  Baaner, Paul       1559 4     10:L  0:W 22:+ 19:W  4:L 17:+
9  Romic, Mile        1616 4     24:W 14:W  1:L  2:L 23:W 20:W
10 Kumaresan, Aditya  1234 3.5    8:W 16:W 20:W  1:L  2:L  7:D
11 Petkovski, Peco    1662 3     20:W  2:L 14:W  4:L 15:W  3:-
12 Mazzieri, John     1818 3      1:L 13:W  6:- 17:L  0:W 18:W
13 Quaranta, Marco    1569 3     16:L 12:L 17:L  0:W 21:W 14:W
14 Tornyi-Aydin, Arin 1619 2.5    3:D  9:L 11:L 21:W 24:W 13:L
15 Repetylo, John     1375 2.5   23:D 18:L 21:W  3:L 11:L 24:W
16 Morrow, Alan       1359 2     13:W 10:L 18:W  7:L  5:L  6:L
17 Hardy, Isaiah      1250 2      0:   0:  13:W 12:W  3:L  8:-
18 Robeille, John     1484 2      7:L 15:W 16:L 24:W 19:L 12:L
19 Sweeney, Matthew   1313 1      6:L  4:L  3:L  8:L 18:W  5:L
20 Fairclough, Len    1117 1     11:L 21:W 10:L  5:L  6:L  9:L
21 Vandenberg, Bryce  1250 1      2:L 20:L 15:L 14:L 13:L  0:W
22 Ramsden, Jim       1250 1      0:W  1:-  8:-  0:   0:   0: 
23 Boye, Matthew      1200 .5    15:D  7:L  2:L  6:L  9:L  4:L
24 Kis, Peter         1353 0      9:L  3:L  4:L 18:L 14:L 15:L

Late Entrant into Rnd 3 = Isaiah Hardy
Withdrew Rnd 4 = Jim Ramsden