2017 AUGUST SWISS – Rnd 3


2017 AUGUST SWISS
Time: 90m+10spm   Played: 08-Aug to 05-Sep

DRAW FOR ROUND 3 of 5  -   22-Aug-2017 

No Name                Loc   Result   Name                  Loc 

 1 Ascic, Steve        1806     :     Barakat, Martin       1818
 2 Romic, Mile         1501     :     Meldrum, George W     1800
 3 Gross, Mike C       1846     :     Sweeney, Matthew      1329
 4 Brodesser, Wolfgang 1714     :     Howard, Michael Colin     
 5 Fairclough, Leonard          :     Mather, Robert L      1690
 6 Baaner, Paul        1562     :     Kis, Peter            1145
 7 Gibson, Barry       1460     :     Mazzieri, John        1787
 8 Quaranta, Marco     1405     :     Robeille, John        1443

CROSS TABLE 
No Name                  Loc  Total  1    2  

1  Barakat, Martin       1818 2     14:W  5:W
2  Ascic, Steve          1806 2     15:W  6:W
3  Meldrum, George W     1800 2     16:W  7:W
4  Romic, Mile           1501 1.5    9:D  8:W
5  Baaner, Paul          1562 1     12:W  1:L
6  Sweeney, Matthew      1329 1     10:W  2:L
7  Fairclough, Leonard        1      0:W  3:L
8  Kis, Peter            1145 1     11:W  4:L
9  Gross, Mike C         1846 1      4:D 13:D
10 Brodesser, Wolfgang   1714 1      6:L 15:W
11 Mather, Robert L      1690 1      8:L 16:W
12 Howard, Michael Colin      1      5:L 14:W
13 Mazzieri, John        1787 .5     0:L  9:D
14 Gibson, Barry         1460 0      1:L 12:L
15 Robeille, John        1443 0      2:L 10:L
16 Quaranta, Marco       1405 0      3:L 11:L



RESULTS FOR ROUND 2 of 5  -   15-Aug-2017 
No Name                  Loc   Result   Name                Loc 

 1 Barakat, Martin       1818    1:0    Baaner, Paul        1562
 2 Sweeney, Matthew      1329    0:1    Ascic, Steve        1806
 3 Meldrum, George W     1800    1:0    Fairclough, Leonard     
 4 Romic, Mile           1501    1:0    Kis, Peter          1145
 5 Mazzieri, John        1787   .5:.5   Gross, Mike C       1846
 6 Robeille, John        1443    0:1    Brodesser, Wolfgang 1714
 7 Mather, Robert L      1690    1:0    Quaranta, Marco     1405
 8 Howard, Michael Colin         1:0    Gibson, Barry       1460

Advertisements

2016 Happy New Chess Year

Image result for 2016

We had a pleasing start to 2016 with 13 players attending the Round 1 BLITZ (5 min) Tournament.

I have corrected last year’s Rnd 1 BLITZ results to include Martin Barakat which changed the overall 2015 BLITZ Championship result. Steve Ascic is still Champion but now Scott Humphreys is 2nd with Martin Barakat 3rd.

There was some talk of changing the BLITZ time limit from 5 min to 3 min + 2 sec/move. NSWCA advised that they have no plans to change from 5 mins.  Australian Blitz Champs and NSW, ACT, VIC and WA Blitz State Champs are all played with 5 min time limits with only QLD using 3 min + 2 sec/move. It was decided that we would keep the 5 min time limit until NSWCA makes a change.

There will be no Qualifying Swiss held to determine who plays in A-Grade in our Club Championships. The Championship format will be a 7 round Swiss with B-Grade placing based on a rating limit. The Qualifying Swiss will become the 2016 May Swiss (5 rounds).

You call that a flesh wound?

OK, last night was another ‘black knight’. Sorry, I could not resist the Python link. black knightAll the players with the black pieces won (except Mick who lost on forfeit, and 1 game is postponed) – so the Black Knight had his revenge!

Paul vs John S was the last to finish (a habit of Paul’s?) and John found a back rank mate that Paul had overlooked.
Roy vs Wolfgang was even throughout, except Roy had a chance to swap N and create a passed C pawn. But having missed that chance, Wolfgang conjured up a Q+R mating net.
George vs myself went down a strange turn at about move 8 when I forced his K to walk up the board. I eventually left him with 4 isolated P vs my 2 islands of 3 P each (i.e. bad for George). But I then created a stalemate position for George, and so he threw his remaining 2 R at my K and chased it around the board until I found a square safe from further checks.
Mitch had his first win in the event over Theodore – well done Mitch! Theodore maintained his winning way over Arin, so his lead seems unassailable at the moment.

HANDICAP Draw Round 5

Draw for Round 5
No Name               Loc   Result   Name                Loc 

 1 Tornyi-Aydin, Arin 1224     :     Sa, Daniel          1300
 2 Baaner, Paul       1567     :     Slidziunas, John    1737
 3 Qiang, Vincent     1245     :     Sweeney, Matthew    1301
 4 Meldrum, George W  1685     :     Humphreys, Scott    1754
 5 Quaranta, Marco    1250     :     Gross, Mike C       1734
 6 Wenzel, Theodore   1270     :     Loader, Mitch       1100
 7 Koschny, Roy       1050     :     Brodesser, Wolfgang 1733
 8 Robeille, John     1540     :     Cossey, Aaron       1730
 9 Suryak, Antoni     1230     :     Mazzieri, John      1736


Cross Table
No Name                Loc  Total  1       2       3       4     

1  Sa, Daniel          1300 169.0  7:43.0  9:43.0 10:58.0  2:25.0
2  Baaner, Paul        1567 135.0 13:31.0  8:35.0  9:34.0  1:35.0
3  Slidziunas, John    1737 131.0 15:37.0  4:32.0  5:31.0  9:31.0
4  Sweeney, Matthew    1301 127.0 19:34.0  3:28.0  6:28.0 12:37.0
5  Tornyi-Aydin, Arin  1224 125.0  8:29.0 13:38.0  3:29.0  6:29.0
6  Humphreys, Scott    1754 123.0 14:29.0 12:31.0  4:32.0  5:31.0
7  Qiang, Vincent      1245 122.0  1:17.0 11:31.0 14:29.0 16:45.0
8  Meldrum, George W   1685 119.0  5:31.0  2:25.0 12:31.0 11:32.0
9  Quaranta, Marco     1250 118.0 11:46.0  1:17.0  2:26.0  3:29.0
10 Gross, Mike C       1734 115.0 12:31.0 14:45.0  1:2.0  15:37.0
11 Wenzel, Theodore    1270 114.0  9:14.0  7:29.0 17:43.0  8:28.0
12 Loader, Mitch       1100 110.0 10:29.0  6:29.0  8:29.0  4:23.0
13 Koschny, Roy        1050 109.0  2:29.0  5:22.0 15:29.0 14:29.0
14 Cossey, Aaron       1730 108.0  6:31.0 10:15.0  7:31.0 13:31.0
15 Robeille, John      1540 108.0  3:23.0 19:31.0 13:31.0 10:23.0
16 Mazzieri, John      1736 46.0   0:      0:     18:45.0  7:1.0 
17 Suryak, Antoni      1230 46.0   0:      0:     11:17.0 18:29.0
18 Brodesser, Wolfgang 1733 46.0   0:      0:     16:15.0 17:31.0
19 Gnata, Jessica      1000 26.0   4:26.0 15:0.0   0:      0:    



Handicapped Results Round 4
No Name                Loc   Result   Name               Loc 

 1 Sa, Daniel          1300 25.0:35.0 Baaner, Paul       1567
 2 Slidziunas, John    1737 31.0:29.0 Quaranta, Marco    1250
 3 Humphreys, Scott    1754 31.0:29.0 Tornyi-Aydin, Arin 1224
 4 Sweeney, Matthew    1301 37.0:23.0 Loader, Mitch      1100
 5 Meldrum, George W   1685 32.0:28.0 Wenzel, Theodore   1270
 6 Gross, Mike C       1734 37.0:23.0 Robeille, John     1540
 7 Cossey, Aaron       1730 31.0:29.0 Koschny, Roy       1050
 8 Mazzieri, John      1736  1.0:45.0 Qiang, Vincent     1245
 9 Brodesser, Wolfgang 1733 31.0:29.0 Suryak, Antoni     1230



Results Round 4 (No handicap applied)
No Name                Loc   Result   Name               Loc 

 1 Sa, Daniel          1300    0:1    Baaner, Paul       1567
 2 Slidziunas, John    1737    1:0    Quaranta, Marco    1250
 3 Humphreys, Scott    1754    1:0    Tornyi-Aydin, Arin 1224
 4 Sweeney, Matthew    1301    1:0    Loader, Mitch      1100
 5 Meldrum, George W   1685    1:0    Wenzel, Theodore   1270
 6 Gross, Mike C       1734    1:0    Robeille, John     1540
 7 Cossey, Aaron       1730    1:0    Koschny, Roy       1050
 8 Mazzieri, John      1736    -:+    Qiang, Vincent     1245
 9 Brodesser, Wolfgang 1733    1:0    Suryak, Antoni     1230


Cross Table (No handicap applied)
No Name                Loc  Total  1    2    3    4  

1  Slidziunas, John    1737 4      9:W  8:W 12:W 13:W
2  Baaner, Paul        1567 3.5   17:W  4:D 13:W  5:W
3  Humphreys, Scott    1754 3.5    7:D 16:W  8:W 12:W
4  Meldrum, George W   1685 3.5   12:W  2:D 16:W 11:W
5  Sa, Daniel          1300 3     10:W 13:W  6:W  2:L
6  Gross, Mike C       1734 3     16:W  7:W  5:L  9:W
7  Cossey, Aaron       1730 2.5    3:D  6:L 10:W 17:W
8  Sweeney, Matthew    1301 2     19:W  1:L  3:L 16:W
9  Robeille, John      1540 2      1:L 19:+ 17:W  6:L
10 Qiang, Vincent      1245 1.5    5:L 11:D  7:L 15:+
11 Wenzel, Theodore    1270 1.5   13:L 10:D 18:W  4:L
12 Tornyi-Aydin, Arin  1224 1      4:L 17:W  1:L  3:L
13 Quaranta, Marco     1250 1     11:W  5:L  2:L  1:L
14 Brodesser, Wolfgang 1733 1      0:   0:  15:L 18:W
15 Mazzieri, John      1736 1      0:   0:  14:W 10:-
16 Loader, Mitch       1100 0      6:L  3:L  4:L  8:L
17 Koschny, Roy        1050 0      2:L 12:L  9:L  7:L
18 Suryak, Antoni      1230 0      0:   0:  11:L 14:L
19 Gnata, Jessica      1000 0      8:L  9:-  0:   0: 

HANDICAP Round 4 Draw

Draw for Round 4
No Name                Loc   Result   Name               Loc 

 1 Sa, Daniel          1300     :     Baaner, Paul       1567
 2 Slidziunas, John    1737     :     Quaranta, Marco    1250
 3 Humphreys, Scott    1754     :     Tornyi-Aydin, Arin 1224
 4 Sweeney, Matthew    1301     :     Loader, Mitch      1100
 5 Meldrum, George W   1685     :     Wenzel, Theodore   1270
 6 Gross, Mike C       1734     :     Robeille, John     1540
 7 Cossey, Aaron       1730     :     Koschny, Roy       1050
 8 Mazzieri, John      1736     :     Qiang, Vincent     1245
 9 Brodesser, Wolfgang 1733     :     Suryak, Antoni     1230

Cross Table
No Name                Loc  Total  1       2       3     

1  Sa, Daniel          1300 144.0 14:43.0  7:43.0 13:58.0
2  Slidziunas, John    1737 100.0 11:37.0  6:32.0  4:31.0
3  Baaner, Paul        1567 100.0 12:31.0  8:35.0  7:34.0
4  Tornyi-Aydin, Arin  1224 96.0   8:29.0 12:38.0  2:29.0
5  Humphreys, Scott    1754 92.0  15:29.0  9:31.0  6:32.0
6  Sweeney, Matthew    1301 90.0  17:34.0  2:28.0  5:28.0
7  Quaranta, Marco     1250 89.0  10:46.0  1:17.0  3:26.0
8  Meldrum, George W   1685 87.0   4:31.0  3:25.0  9:31.0
9  Loader, Mitch       1100 87.0  13:29.0  5:29.0  8:29.0
10 Wenzel, Theodore    1270 86.0   7:14.0 14:29.0 18:43.0
11 Robeille, John      1540 85.0   2:23.0 17:31.0 12:31.0
12 Koschny, Roy        1050 80.0   3:29.0  4:22.0 11:29.0
13 Gross, Mike C       1734 78.0   9:31.0 15:45.0  1:2.0 
14 Qiang, Vincent      1245 77.0   1:17.0 10:31.0 15:29.0
15 Cossey, Aaron       1730 77.0   5:31.0 13:15.0 14:31.0
16 Mazzieri, John      1736 45.0   0:      0:     19:45.0
17 Gnata, Jessica      1000 26.0   6:26.0 11:0.0   0:    
18 Suryak, Antoni      1230 17.0   0:      0:     10:17.0
19 Brodesser, Wolfgang 1733 15.0   0:      0:     16:15.0


Handicapped Results Round 3
No Name                Loc   Result   Name              Loc 

 1 Sa, Daniel          1300 58.0:2.0  Gross, Mike C     1734
 2 Tornyi-Aydin, Arin  1224 29.0:31.0 Slidziunas, John  1737
 3 Baaner, Paul        1567 34.0:26.0 Quaranta, Marco   1250
 4 Sweeney, Matthew    1301 28.0:32.0 Humphreys, Scott  1754
 5 Loader, Mitch       1100 29.0:31.0 Meldrum, George W 1685
 6 Koschny, Roy        1050 29.0:31.0 Robeille, John    1540
 7 Qiang, Vincent      1245 29.0:31.0 Cossey, Aaron     1730
 8 Suryak, Antoni      1230 17.0:43.0 Wenzel, Theodore  1270
 9 Brodesser, Wolfgang 1733 15.0:45.0 Mazzieri, John    1736


Results Round 3 (No handicap applied)
No Name                Loc   Result   Name              Loc 

 1 Sa, Daniel          1300    1:0    Gross, Mike C     1734
 2 Tornyi-Aydin, Arin  1224    0:1    Slidziunas, John  1737
 3 Baaner, Paul        1567    1:0    Quaranta, Marco   1250
 4 Sweeney, Matthew    1301    0:1    Humphreys, Scott  1754
 5 Loader, Mitch       1100    0:1    Meldrum, George W 1685
 6 Koschny, Roy        1050    0:1    Robeille, John    1540
 7 Qiang, Vincent      1245    0:1    Cossey, Aaron     1730
 8 Suryak, Antoni      1230    0:1    Wenzel, Theodore  1270
 9 Brodesser, Wolfgang 1733    0:1    Mazzieri, John    1736

Cross Table (No handicap applied)
No Name                Loc  Total  1    2    3  

1  Sa, Daniel          1300 3     14:W 10:W  6:W
2  Slidziunas, John    1737 3      7:W 11:W 12:W
3  Meldrum, George W   1685 2.5   12:W  4:D 15:W
4  Baaner, Paul        1567 2.5   17:W  3:D 10:W
5  Humphreys, Scott    1754 2.5    8:D 15:W 11:W
6  Gross, Mike C       1734 2     15:W  8:W  1:L
7  Robeille, John      1540 2      2:L 16:+ 17:W
8  Cossey, Aaron       1730 1.5    5:D  6:L 14:W
9  Wenzel, Theodore    1270 1.5   10:L 14:D 18:W
10 Quaranta, Marco     1250 1      9:W  1:L  4:L
11 Sweeney, Matthew    1301 1     16:W  2:L  5:L
12 Tornyi-Aydin, Arin  1224 1      3:L 17:W  2:L
13 Mazzieri, John      1736 1      0:   0:  19:W
14 Qiang, Vincent      1245 .5     1:L  9:D  8:L
15 Loader, Mitch       1100 0      6:L  5:L  3:L
16 Gnata, Jessica      1000 0     11:L  7:-  0: 
17 Koschny, Roy        1050 0      4:L 12:L  7:L
18 Suryak, Antoni      1230 0      0:   0:   9:L
19 Brodesser, Wolfgang 1733 0      0:   0:  13:L

HANDICAP Round 3 Draw

Draw for Round 3
No Name                Rtg   Result   Name              Rtg 

 1 Sa, Daniel          1300     :     Gross, Mike C     1734
 2 Tornyi-Aydin, Arin  1224     :     Slidziunas, John  1737
 3 Baaner, Paul        1567     :     Quaranta, Marco   1250
 4 Sweeney, Matthew    1301     :     Humphreys, Scott  1754
 5 Loader, Mitch       1100     :     Meldrum, George W 1685
 6 Koschny, Roy        1050     :     Robeille, John    1540
 7 Qiang, Vincent      1245     :     Cossey, Aaron     1730
 8 Suryak, Antoni      1230     :     Wenzel, Theodore  1270
 9 Brodesser, Wolfgang 1733     :     Mazzieri, John    1736

Cross Table
No Name                Rtg  Total  1       2     

1  Sa, Daniel          1300 86.0  13:43.0  6:43.0
2  Gross, Mike C       1734 76.0   9:31.0 14:45.0
3  Slidziunas, John    1737 69.0  11:37.0  7:32.0
4  Tornyi-Aydin, Arin  1224 67.0  10:29.0 12:38.0
5  Baaner, Paul        1567 66.0  12:31.0 10:35.0
6  Quaranta, Marco     1250 63.0  15:46.0  1:17.0
7  Sweeney, Matthew    1301 62.0  16:34.0  3:28.0
8  Humphreys, Scott    1754 60.0  14:29.0  9:31.0
9  Loader, Mitch       1100 58.0   2:29.0  8:29.0
10 Meldrum, George W   1685 56.0   4:31.0  5:25.0
11 Robeille, John      1540 54.0   3:23.0 16:31.0
12 Koschny, Roy        1050 51.0   5:29.0  4:22.0
13 Qiang, Vincent      1245 48.0   1:17.0 15:31.0
14 Cossey, Aaron       1730 46.0   8:31.0  2:15.0
15 Wenzel, Theodore    1270 43.0   6:14.0 13:29.0
16 Gnata, Jessica      1000 26.0   7:26.0 11:0.0 
17 Suryak, Antoni      1230 0.0    0:      0:    
18 Brodesser, Wolfgang 1733 0.0    0:      0:    
19 Mazzieri, John      1736 0.0    0:      0:    

Handicapped Results Round 2
No Name              Rtg   Result   Name               Rtg 

 1 Quaranta, Marco   1250 17.0:43.0 Sa, Daniel         1300
 2 Slidziunas, John  1737 32.0:28.0 Sweeney, Matthew   1301
 3 Meldrum, George W 1685 25.0:35.0 Baaner, Paul       1567
 4 Gross, Mike C     1734 45.0:15.0 Cossey, Aaron      1730
 5 Koschny, Roy      1050 22.0:38.0 Tornyi-Aydin, Arin 1224
 6 Humphreys, Scott  1754 31.0:29.0 Loader, Mitch      1100
 7 Robeille, John    1540 31.0:0.0  Gnata, Jessica     1000
 8 Wenzel, Theodore  1270 29.0:31.0 Qiang, Vincent     1245

Results Round 2 (No handicap applied)
No Name              Rtg   Result   Name               Rtg 

 1 Quaranta, Marco   1250    0:1    Sa, Daniel         1300
 2 Slidziunas, John  1737    1:0    Sweeney, Matthew   1301
 3 Meldrum, George W 1685   .5:.5   Baaner, Paul       1567
 4 Gross, Mike C     1734    1:0    Cossey, Aaron      1730
 5 Koschny, Roy      1050    0:1    Tornyi-Aydin, Arin 1224
 6 Humphreys, Scott  1754    1:0    Loader, Mitch      1100
 7 Robeille, John    1540    +:-    Gnata, Jessica     1000
 8 Wenzel, Theodore  1270   .5:.5   Qiang, Vincent     1245

Cross Table (No handicap applied)
No Name                Rtg  Total  1    2  

1  Sa, Daniel          1300 2     12:W  8:W
2  Slidziunas, John    1737 2      9:W  7:W
3  Gross, Mike C       1734 2     14:W 11:W
4  Meldrum, George W   1685 1.5   10:W  5:D
5  Baaner, Paul        1567 1.5   15:W  4:D
6  Humphreys, Scott    1754 1.5   11:D 14:W
7  Sweeney, Matthew    1301 1     19:W  2:L
8  Quaranta, Marco     1250 1     13:W  1:L
9  Robeille, John      1540 1      2:L 19:+
10 Tornyi-Aydin, Arin  1224 1      4:L 15:W
11 Cossey, Aaron       1730 .5     6:D  3:L
12 Qiang, Vincent      1245 .5     1:L 13:D
13 Wenzel, Theodore    1270 .5     8:L 12:D
14 Loader, Mitch       1100 0      3:L  6:L
15 Koschny, Roy        1050 0      5:L 10:L
16 Suryak, Antoni      1230 0      0:   0: 
17 Brodesser, Wolfgang 1733 0      0:   0: 
18 Mazzieri, John      1736 0      0:   0: 
19 Gnata, Jessica      1000 0      7:L  9:-

Wilton Community Chess Club

This is a piece of unashamed cross-site promotion. The Wilton Community Chess Club  meets 9am Sunday during school terms: our closest chess club, located in Bingara Gorge estate, off Picton road near the M31 highway. The aim is to “build community one game at a time”. The Wilton area is going to see a population explosion in a few years, with already 500 residents in the new estate. So all ages and experience levels are wanted, and BYO chess set if you have it, or drop in for morning tea!